poniedziałek, 8 grudnia 2008

Mamy Magdę w Galerii. I wydajemy jej książeczkę.

Przepiękne, delikatne, mądre.
cała Magda Stanova.

W piątek otwarcie w ZPAF i S-ka.
Na zachętę plan wystawy narysowany przez Magdę.
Fotel będzie oczywiście z Miejsca...A o co chodzi? Przeczytajcie sobie jaka ona jest fajna....

Projekt „W Cieniu Fotografii” (In the Shadow of Photography) jest fotograficzny w sposób szczególny, i to w dwojakim sensie: mówi o obecności, która jest zarazem nieobecnością, w tym znaczeniu, że jest to refleksja nad medium fotografii, ale posługująca się niewielką liczbą samych zdjęć; a także, ponieważ to odesłanie do samego siebie dokonuje się w nim w sposób naturalny, wrodzony, bez wymuszania jakichkolwiek niezręcznych sytuacji. Refleksja jest przeprowadzana z najważniejszej, lecz ( być może koniecznie) niewidzialnej perspektywy. Dotyczy ona sposobu, w jaki pojawienie się, demokratyzacja i rozwój fotografii zmieniły nasze zachowania społeczne.

Ten zbiór dwudziestu ośmiu przedmiotów zawiera rysunki, fotografie z mediów drukowanych, książkę, aparat fotograficzny, animowaną tylną projekcję rzuconą na brzegi ram identycznych do tych, których użyto dla innych prac... Wszystko jest wyjaśnione, ale pozostaje otwarte, w swego rodzaju subtelnym napięciu - tak jak i sam tytuł instalacji. Żyjemy i zachowujemy się we wpływowym, wszechobecnym cieniu fotografii, a jednak jej wzrost nie tyle służy opisaniu nas, co czyni nas graczami w życiu, którego dopełnieniem są fikcje tworzone w jej ujęciach.

(Tekst Álvaro de los Ángeles)

Od artystki:

Dla mnie sztuka jest sposobem na przekazanie kilku drobnych rzeczy, których nauczyłam się o świecie. Są to zazwyczaj banalne szczegóły codziennego życia, w których kryje się jakaś ukryta poezja. W ciągu sześciu lat studiowania fotografii na Akademii Sztuk Pięknych moje zainteresowania odeszły od „czystej” fotografii i skupiły się na tych migawkach, które ludzie pstrykają swojej rodzinie, przyjaciołom, na wakacjach czy urlopach. Mają one ogromną wartość dla osoby, która jest albo częścią tego, co zostało sfotografowane, albo jest jakoś z tym związana. Ale skąd bierze się ta wartość fotografii? Dlaczego fotografia jest tak fascynującym medium?

W eseju wizualnym zatytułowanym „W cieniu fotografii” staram się odpowiedzieć na te pytania. Praca składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy to poszukiwania cech charakterystycznych fotografii, druga bada świat fotograficzny a trzecia przygląda się temu, jak zachowanie i myślenie ludzi zmieniło się od czasu wynalezienia fotografii. Praca obejmuje takie tematy jak: fotografia jako maszyna do podroży w czasie, dlaczego mamy tremę, gdy ktoś robi nam zdjęcie, w jaki sposób chwila obecna staje się sceną dla przyszłości lub jak tracimy możliwość zachowania autentycznego wspomnienia różnego od fotograficznej próby jego uchwycenia. Te refleksje prezentowane są za pomocą medium rysunku, tekstu, kolażu, fotografii, przedmiotów i animacji.

Magda Stanová (urodzona w 1981 roku w Prešovie na Słowacji) studiowała fotografię i sztuki piękne na Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie (SK), w Hochschule für Gestaltung und Kunst w Zurychu (CH) oraz na Università IUAV di Venezia (I). Obecnie jest stypendystką Fulbrighta na wydziale Nowych Stylów w San Francisco Art Institute (USA).

Jej prace były wystawiane w Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, Niemczech, Czechach i na Słowacji.

Magda Stanová o sobie samej:

Urodziłam się w 1981 roku w Prešov (SK).

Dyplom licencjacki otrzymałam na Wydziale Fotografii i Nowych Mediów Akademii Sztuk Pięknych i Projektowania w Bratysławie za pracę dyplomową zatytułowaną „Ja i wieża Eiffla”. W 2005 roku, po dwóch latach studiów w Hochschule für Gestaltung und Kunst w Zurychu, otrzymałam dyplom stwierdzający moje kwalifikacje jako "Diplomierte Kunstlerin" (=artystka z dyplomem). W 2007 prawie nie otrzymałam dyplomu magisterskiego na Wydziale fotografii AFAD w Bratysławie. Obecnie, studiuję na wydziale Nowych Stylów w San Francisco Art Institute jako stypendystka Fulbrighta.

Brałam udział w wystawach "Talent Latent" w Tarragonie i Mataro (Hiszpania), "Jump into cold water" w Shedhalle w Zurychu (CH), "BOOM!" w Galllery Scala Mata w Wenecji (I), "Human Nature" w Bratysławie (SK), "I have a dream ... za plotom" (= za płotem) w Przestrzeni Artsytycznej Amerykańskiej Ambasady w Bratysławie (SK), "Privat Frei" w Open Gallery w Bratysławie (SK), "Schiller" w herbaciarni Bludný Kámen w Opavie (CZ) i innych.

Moje prace wideo oraz animacje były pokazywane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bratysławie (SK), na Azyl (SK), podczas One Minutes Belgian Open (BE) oraz ÁČKO (SK).

Otrzymałam nagrodę specjalną w konkursie fotografii eksperymentalnej "Z ledu ven" (= z lodu) zorganizowaną przez "Spolek tvůrčích optimistů" (Stowarzyszenie Twórczych Optymistów) w Dečínie (CZ) oraz "Bundesstipendium", stypendium państwowym rządu Szwajcarii.



Brak komentarzy: